Poprvé na lyžích 2 – nakloněná rovina

Tak prima. Dítko si pohyb na lyžích užívá a zvyklo si, že má na nohou kromě bot něco dalšího, co mění způsob pohybu. Je tedy čas naklonit rovinu.

Schválně ještě pořád neříkám: „hurá na kopec!“ – mějme trpělivost a dopřejme sobě i dítku klidný start a mezikrok, než se stane „pirátem“ sjezdovek. Vyplatí se nám to!

Proč? Důvodem je opět pocit bezpečného a plného ovládnutí lyží.

 

Pro dítě jak mohu rozjeté či rozjíždějící se lyže ovládat a mít tyto pohyby zautomatizované.

Vědět, jak zastavit, jak přibrzdit, a čím pohyb lyží regulovat.

A na to je nejlepší mírný svah. Předcházíme tím nekontrolovaně se po svahu řítícím malým „kamikaze“, kteří na sjezdovkách ohrožují sebe sama i ostatní.

Učíme děti zodpovědnosti při pohybu na svahu a také šetříme svoje síly – není pak nutné vozit děti mezi vlastními lyžemi, tahat je na prádelní šňůře či jinak si ničit záda, protože dítko od začátku vědomě ovládá své lyže samo.

A nezabere to více než chvíli. Připraveni?

Prvním stupněm při ovládnutí lyží je už samotné obouvání lyží ve svahu. Lyže se různě viklají, naklánějí se a posouvají.

Pomůže, pokud dítko naučíme, že

(kolmo ke svahu). Má to jednoduchou logiku, neboť pokud bychom se je pokusili obout, když mají špičky nahoru či dolů, okamžitě nám to ujede.

– zásadně obouváme jako první tu lyži, která je níže. Při obouvání horní lyže se pak do ní můžeme více opřít, horní lyže se obouvá snadněji a my nikam neujíždíme. Obráceně je to mnohem těžší. Nevěříte? Zkuste obě varianty :o)). Prostě

Naše ratolest už má lyže na nohách a možná pro něj najednou ve svahu začíná být těžké vydržet stát – lyže začínají ujíždět.

Pokud nemá lyže pečlivě kolmo ke svahu, ale například špičky mírně nahoru, začne ujíždět dozadu. Pokud jsou mírně nahoru patky a špičky lehce dolů, začne dítko podklouzávat směrem dopředu. To samozřejmě budeme chtít využít, ale až později.

Teď je potřeba naučit je na lyžích ve svahu stát. Jak na to?

Jednoduše – v pozici kolmé ke sklonu kopce

Tímto pohybem kolen lyže postavíme na hrany, ony se zakousnou do svahu a drží. Zároveň je to základní pohyb, kterým lyže ovládáme i později při jízdě.

Pokud kolena povolíme, lyže se opět položí celou skluznicí z hran na sjezdovku a my začneme automaticky sklouzávat mírně dopředu či dozadu v závislosti na směřování špiček lyží.

Tento pohyb – tj.

se můžeme naučit vědomě regulovat právě opětovným přikloněním kolen ke svahu a zaříznutím hran do sněhu. Je to vlastně jednoduché, že?

Chvilku tohle sesouvání trénujte se svojí ratolestí cíleně. Sesouvejte ze svahu dolů spolu a vždy na pokyn jednoho z vás naráz zastavte přikloněním kolen ke svahu. A znovu. Komu to jde lépe? Kdo je rychlejší? Umíte na sebe počkat?

S koleny ke svahu a hranami zakousnutými do svahu můžeme naučit děti i

Stačí vždy zvednout horní lyži a s mírným přidupnutím ji posunout o kousek výše, koleno přiklonit ke svahu, zaříznout hranu a totéž opakovat při přísunu spodní lyže. Pomůže opírat se o lyžařské hole, ale zejména děti stoupání zvládnou krásně i bez hůlek.

Už vám to jde jako po másle? Ztížíme to.

Ukažme dítku

Je to prvek zkušenými lyžaři někdy mírně dehonestovaný… ano, často pak na sjezdovkách slyšíme pokyny „nepluž!“, „lyže rovně vedle sebe“ atp.

Nicméně je to prvek, který na začátku lyžařské kariéry napomůže lyže bezpečně ovládat, regulovat rychlost a zastavit, kde potřebuji. A hodí se i později, třeba při sjíždění lesních cest spojujících jednotlivé sjezdovky mezi sebou.

Tedy, postavme dítko ze svahu rovně dolů, ale tak aby špičky směřovaly k sobě a patky od sebe…ano, to je ten tvar šipky, písmena V. Sklon svahu způsobí, že i v této pozici začneme sesouvat. Hurá, jede nám to… a to rovně dolů… ale jak zastavit?

Jednoduše, přikloňte kolena dovnitř stejným pohybem, jako jste je přikláněli ke svahu, když jste potřebovali bezpečně stát. Lyže se tak postaví na hrany a sesouvání či pomalá jízda dolů se zastaví… A znovu můžete kolena povolit a popojet dolů… a znovu zastavit.

Nic na tom není, že? A vy i vaše ratolest jste plným pánem těch prkýnek, na kterých stojíte. A přitom hurááááááááá, jedete už dolůůůů.

Zatím rovně, ale nebojte, příště začneme už zatáčet a dělat obloučky. Ale možná se ještě předtím podíváme na zoubek správné a bezpečné jízdě na lyžařském vleku. Co říkáte?

Od Lenka Mrázová

Pomáhám lidem bavit se poznáváním. Mojí doménou jsou jednoduché a fungující hry, tipy a návody, jak poznávat hravě historii, památky, umění a další obory lidské kultury. Poznávání bude bavit Vás i Vaše děti. Více o mně zde>>