Povedlo se dítku vyjet na vleku až nahoru? Jupí! Tak hurá dolů, hurá naučit se obloučky!
Už umíme pluh, tedy tvar písmene V či šipky. Ten dětem pomáhá korigovat jízdu i zastavení. Teď pomůže také tvořit obloučky.
Tedy, dosud jsme si nastavili šipku ze špiček lyží rovně dolů z kopce. (Podotýkám, velmi mírného kopce – spíše nakloněné roviny, není potřeba se hned hrnout z černé sjezdovky.)
Naučili jsme se tak v pluhu sesouvat a jízdu či zastavení jsme korigovali pohybem kolen, pamatujete?
Teď začneme kolena využívat ještě více a budou to právě ona, která zařídí, že s dětmi pojedeme plynulou vlnovku obloučků.
Jak na to?
Šipku z lyží máme namířenou směrem dolů nebo šikmo svahem. Místo zatlačení do obou kolen (jako bychom to udělali, pokud bychom chtěli zastavit) si ale
v podstatě na ni zatlačíme. Klidně si můžeme pomoci i zatlačením ruky do zvoleného kolene.
Protože lyže nejsou rovné, ale mají hrany vykrojené do obloučku, zatočí.
(A zatočí vždy na druhou stranu, než na které koleno tlačíme :o))
Posíleni úspěchem můžete s dětmi zkusit zatočit hned i na druhou stranu. Tedy
Hurá, první dva obloučky!
A takto můžete střídat přenášení váhy z kolene na koleno a pokračovat v celé sérii obloučků, dokud síly stačí.
A teď je potřeba tuto dovednost prostě
aby si dítko jízdu zautomatizovalo a našlo si v ní svůj rytmus.
Nejprve může jezdit
a poté, jak získá na jistotě, i před vámi a hledat si stopu vlastní.
Tyto obloučky v pluhu jsou většinou krátké, hodně brzdivé a navazují těsně za sebou. Je to tak dobře, dítko si zvyká na pocit jízdy.
V této fázi není třeba, aby děti jezdily rychle.
Nezapomeňte, že se stále učí lyže vědomě a bezpečně ovládat.
Určitě znáte případy malých lyžařů, kteří to hrnou rychle a nekontrolovatelně v pluhu dolů, na lyžích vlají a je znát, že nad nimi nemají kontrolu – to nechceme kvůli bezpečí dětí samotných i bezpečí dalších lyžařů.
Zkrátka, aby ho lyže bezpodmínečně poslouchaly.
K protrénování oblouku v pluhu může pomoci
Jak hrát? Na začátku jízdy roztáhneme ruce jako letadlo křídla a při jízdě se nakláníme vždy na stejnou stranu, na kterou přenášíme váhu. Tedy na stranu nohy, na kterou dítko „tlačí“.
V dalším obloučku jen překlopíme křídla na druhou stranu. Krásně se takto můžeme prolétat celým mírným svahem.
Když dítko nabere na jistotě,
lyže kontrolovaně řídí a ví, na kterou nohu přenést váhu, když chce zatočit na tu či onu stranu – je čas posunout se dál.
A to tak,
Tedy, v obloučku dítě jede pluhem, ovšem nezatáčí hned další oblouk, ale nějakou dobu jede za námi s lyžemi rovnoběžně vedle sebe.
Lyže ve fázi jízdy šikmo svahem jedou po hranách, nikoliv po celé ploše skluznice a zanechávají za sebou ve sněhu rovnoběžné stopy. Váha je rovnoměrně rozložená na obou lyžích.
Tohle je dobré nacvičovat tak, že
Proč? Jednoduše, když děti jedou samy, často bezděčně oblouky zkracují a je pro ně těžké ten úsek jízdy šikmo svahem mezi oblouky dodržet.
Jízdu šikmo svahem si můžeme snadno natrénovat i samostatně mimo oblouky.
Jak? Nasměrujeme špičky lyží mírně, ale opravdu mírně šikmo ze svahu. Lyže jsou rovnoběžně vedle sebe na šířku ramen, na obou lyžích stojíme stejnou vahou.
Pokud máme hůlky, držíme je u těla, loket je ohnutý do pravého úhlu a hůlky směřují šikmo dozadu a dolů kolem těla.
Kolena mírně přiklopíme ke svahu, lyže tak jedou po hranách a za námi malují do sněhu krásné koleje.
Zastavíme opět pluhem nebo důrazným přiklopením kolen ke svahu.
Co je důležité?
Začít už nyní
Tedy kolena dopředu tak, aby holeň „tlačila“ do přední strany bot, a kolena se prakticky ocitla nad špičkou vázání. Tělo rovně, ani se nepředklání, ani nezaklání.
Děti většinou dobře motivuje, když zjistí, že s koleny vepředu pojedou rychleji :o).
Lyže se jim také budou snadněji ovládat, byť pro ně není jednoduché udržet tento postoj celou dobu jízdy, ať už šikmo svahem nebo v obloučcích.
Rozhodně se nic neděje, když postoj povolí. Každopádně je dobré na toto správné postavení těla děti už nyní začít zvykat.
Nejlépe
připomenout a ukázat dětem vždy na začátku každé jízdy.
Když dítko postoj příliš povolí, je dobré zastavit a správné postavení srovnat výrazně a s patřičným komentářem na svém vlastním těle. Nezapomeňte, dítko odkoukává, a tak srovná postoj podle vás. A jízda může pokračovat.
Je také dobré jezdit větší oblouky a
aby děti měly čas si lyže srovnat. Můžeme
Ale ne příliš, aby se dětem nerozhodil správný postoj. Ovšem mírné zvýšení rychlosti a otevření oblouků je teď už na místě a prospěje.
Stále ale učíme dítě jet jen takovou rychlostí, aby plně ovládalo lyže a bylo schopné v případě nutnosti okamžitě zastavit.
Jde nám o to, aby si děti zvykly mít nad lyžemi vždy kontrolu. Aby se později nebály rychlosti, ale uměly s ní pracovat.
Děti zpravidla mají tendence si v obloučcích „sedat“ do záklonu.
Nelekejte se, že něco děláte špatně. Je to pro ně přirozené. Zahrajte si
Předpažte ruce a vezměte do nich hůlky nebo třeba oblíbeného plyšáka. Toho je rozhodně potřeba odtransportovat pomocí obloučků ze svahu dolů!
Tělo necháme narovnané a jen se mírně vytahujeme za hůlkami nebo plyšákem. Nepředkláníme se, ale tlačíme kolínka dopředu a opět opíráme holeně do lyžařských bot.
A jedeme znovu dolů v obloucích v pluhu, mezi které vkládáme vždy kus jízdy šikmo svahem s lyžemi rovnoběžně vedle sebe.
Hra pomůže zafixovat správný postoj.
A teď už jen trénovat, ať se můžeme vrhnout na sjezdový postoj anebo zkoušet přejíždět nerovnosti.