Poprvé na lyžích – jak na to hravě?

Zima láká na hory. A tam bude konečně i sníh a s ním i radost, koulování, sáňkování a taky třeba lyže. A naše snaha naučit své ratolesti lyžovat. Bezpečně. Bez křiku a odporu z neznámého, s radostí a zábavně pro obě strany. A nejraději vlastními silami, protože jsme konečně spolu jako rodina a chceme si ten čas užít dohromady.

V naší lyžařské minisérii vám nabídneme pár tipů a triků

– jak dětem svépomocí usnadnit lyžařské začátky,
– jak to udělat, aby nás to všechny spolu bavilo
– a také, jak děti naučit základy bezpečného ovládání lyží úplně lehce a přirozeně.

Zkrátka, aby je ta prkýnka postupně poslouchala na slovo. Jdete do toho s námi?

Pokud jste milovníci hor a zapálení amatérští lyžaři, výbavu pro své dítko máte již určitě zakoupenou a přichystanou, nemusíme tedy připomínat, že bezpečné vázání a dobře seřízené lyže jsou alfou a omegou, jak si neublížit.

Jaký je tedy první krok, když s lyžařskou výbavou s dětmi vyrážíte poprvé do terénu?

ale ideálně pro první lyžařské pokusy klidnou vysněženou rovinku. Proč rovinu, když se na sjezdových lyžích jezdí z kopce? Jednoduše proto, že dítko si potřebuje tu novinku na svých nohách nejprve „osahat“, bezpečně vyzkoušet, co to dělá, zjistit, jak funguje, začít ji plně s jistotou ovládat a užít si s ní trochu legrace.

Co tedy dělat s lyžemi na rovině?

Zkoušejte spolu chvilku

dítko může samo špacírovat od mámy k tátovi a zpět od sušené křížaly v tátově kapse k sušené švestce v kapse mámině (a vy rodiče můžete tuto vzdálenost nenápadně prodlužovat stejně, jako když se vaše ratolest učila chodit). Můžete si spolu dát závody, kdo dřív na lyžích dojde k nejbližšímu stromu. Povedlo se? Juchů, už znáte pocit skluzu:o).

Jak se dá tento pocit upevnit dalšími hrami?

Nechejte si na noze jen jednu lyži. Druhou lyži vypněte z vázání a na chvíli odložte stranou. Zkuste spolu závodit na této rovince pouze na jedné lyži a druhou nohou v lyžařské botě se odrážejte,

A pak lyže prostřídejte. Nerady vaše děti závodí? Nevadí, jeďte prostě spolem, bez hodnocení a jízdu na jedné i druhé noze si užívejte.

Nebo si vymezte určitý prostor (odpovídající počtu účastníků vaší výpravy) lyžařskými holemi jako čtvercové či obdélníkové malé hřiště a v něm si spolu

Lehčí varianta je opět s jednou lyží vyzutou a pohybem po způsobu koloběžky. Můžete ovšem nasadit i těžší kalibr a nechat obě lyže obuté.

Dítko se při všech těchto hrách na rovině učí

A přestává se jich bát, protože nehrozí, že někam ujede, že na nich bude bezmocně vlát. Děti tímto cvikem trénují nejen ovládání lyží, ale i stabilitu, která je potřebná pro jejich další lyžařskou anabázi. A celé vám to zabere jen chvíli, třeba hodinku.

Vyzkoušíte? Dejte vědět, jak jste si to užili… a příště už tu rovinu spolu nakloníme :o)).

 

Od Lenka Mrázová

Pomáhám lidem bavit se poznáváním. Mojí doménou jsou jednoduché a fungující hry, tipy a návody, jak poznávat hravě historii, památky, umění a další obory lidské kultury. Poznávání bude bavit Vás i Vaše děti. Více o mně zde>>