NA ČEM STAVÍM?

JSEM

LENKA MRÁZOVÁ

Srdcem i duší didaktička, muzejní pedagožka, mentorka

a lektorka kurzů pro pedagogy, muzejní profesionály, lektory

a průvodce.

 

Nadšenec do principů funkčního poznávání. Autorka metodik

a lektorka vzdělávacích projektů z oblasti kultury, historie, aktivního občanství a prevence sociálně patologických jevů. 

DOBŘE VYTVOŘENÝ POZNÁVACÍ PROJEKT JE JAKO SKLÁDAČKA, KDE KAŽDÝ DÍLEK ZAPADÁ PŘESNĚ NA SVÉ MÍSTO, ABY VE VÝSLEDKU BYLO JEDNO VELKÉ „WOW“.

ZKUŠENOSTI

Více jak 20 let se věnuji oboru interpretace kulturního dědictví. Mojí srdcovkou je profese muzejního pedagoga, metodika a lektora vzdělávacích projektů, vytváření edukačních programů a řešení napínavých didaktických výzev.

Každé téma se dá naučit pohodovou formou, která vás vtáhne.

Mám zkušenosti s prací v neziskovkách i v kulturních institucích a s vedením malých projektových týmů. Dlouhodobě se výuce didaktických fíglů pro kolegy

ze vzdělávacích a kulturních institucí v České republice a na Slovensku.

Radost mi dělá spolupráce s autory online vzdělávacích kurzů.

MŮJ PŘÍSTUP K EDUKACI

Poznávání, v mém pojetí, je vždy radost, dobrodružství, cesta do hloubky tématu

i k sobě sama, stejně jako konstruktivní kritické vnímání souvislostí a kultivace schopnosti vidět věci jinak. Kombinace zážitku, vtáhnutí do děje a kritického myšlení je podstatou všech projektů, na nichž spolupracuji a také princip, který předávám kolegům v kurzech.

POZNÁVÁNÍ JE HRA A TVOŘENÍ NOVÉHO, INTERAKCE

SE SVĚTEM A PODSTATA ŽIVOTA. 

logo_512x512 pro ikonku webu

VZDĚLÁNÍ

Vystudovala jsem historii, muzeologii a sociální pedagogiku a poradenství

na Masarykově univerzitě v Brně. Od počátku mě to táhlo k didaktice, k hledání způsobu, jak vzbudit zájem tam, kde to děti či dospělé nebaví, nebo kde se téma zdá pro zprostředkování příliš těžké. Od interpretace tzv. difficult history, přes interkultruní vzdělávání a migraci, prevenci extremismu, ale i běžná vzdělávací témata, která třeba jen trochu „nudí“. 

SPOLUPRACUJI

Metodické centrum muzejní pedagogiky /semináře, kurzy, workshopy/

Slovenské národné múzeum /Kurz Múzejná pedagogika/

Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. /Nástavbový kurs Školy muzejní propedeutiky Muzejní výstavnictví/

ŘEKLI O MNĚ...

Mysli_smysly_SLUCH

S Lenkou Mrázovou som spolupracovala v rámci kurzu Múzejna pedagogika na tvorbe vzdelávacieho programu pre Múzeum Slovenskej dediny v Martine. Lenka ma sprevádzala procesom tvorby a učenia sa o múzejnej pedagogike podporujúcim a kreatívnym spôsobom. Čo si na jej prístupe cenním je, že sa učíte a vlastne ani neviete, že sa učíte – svojim prístupom vytvára bezpečný priestor, aby ste mohli objavovať, byť kreatívnymi, dovoliť si narušiť zaužívané spôsoby premýšľania či sa hrať, a tým sa učiť. Pre mňa osobne bola spolupráca s Lenkou odborne aj ľudský výnimočná, z ktorej budem ešte dlho čerpať. Ak sa zaujímate o praktickú aplikáciu múzejnej pedagogiky vo Vašej inštitúcii, Lenku Mrázovú ako mentorku a konzultantku Vám môžem len odporučiť.

Zuzana Pešťanská, PhD. (etnologička) 

Spolupráce s Lenkou je skvělá, dokáže se vždy naladit na stejnou notu. Součinnost na dotačních programech je přesná a konstruktivní, texty jsou srozumitelné a výstižné a články, od Lenky, mají nejen vypovídající schopnost, ale i tolik potřebnou duši. Už teď se těším na další spolupráci.

Zina Čechová, Stabil studio Brno

Včera jsme si v Brně užily úžasnou procházku po centru s Lenkou Mrázovou. A jestli si myslíte, že to bylo stylem: vlevo vidíte sochu Jošta z 21. století, tak jste úplně vedle. Procházka byla na motivy Elementy ženství města a objevovaly jsme hlavně my samy, pod vedením Lenky. Jasně že byl i výklad historie, ale jen tak, abychom pochopily souvislosti. I když jsem Brňák až do morku kosti a o historii toho vím hodně, tady mi došla spousta souvislostí a do té doby neviděných věcí. Moc doporučuju všem milovnicím krásna, historie minulé i nedávné a těm, co milují koukat po detailech.

Markéta Mrkvová, copyarcher.cz

Už víc jak 10 let vedu KLAS – Klub aktivních seniorů Na baštách v Brně. Na podzim jsem s Vámi absolvovala všechny Vaše programy. Slíbila jsem Vám – nebo sobě? – že napíšu o naší vycházce Esence ženství ve městě Brně, kterou jsme v klubu absolvovaly podle Vašeho vzoru – online průvodce. My jsme všechny babičky a už nespěcháme, tak jsme si vycházku rozdělily na dvě části a nejprve se vydaly přes Denisovy sady na Zelný trh, prozkoumaly kašnu Parnas, shodly jsme se na ženském pocitu ze „zelňáku“ a došly ke kamenné panně. Druhou část procházky si necháme na příště. Všechny dámy si výlet pochvalovaly, tak Vám ještě jednou děkuji. Vzhledem k tomu, že se scházíme víc jak deset let, máme Brno dost zažité. Ale Vy ho zase vidíte jinak než já, což je prima.

Libuše Šuleřová, KLAS – Klub aktivních seniorů, Brno

KDO TAKÉ DÁVÁ TVÁŘ PROJEKTŮM FORVISITORS.CZ

Marťa kulatá

MARTINA STAŇKOVÁ

Malířka, ilustrátorka a spoluautorka vzdělávacích materiálů

pro děti, zabývá se grafickým designem, animací, malbou

a vědeckou ilustrací. Dlouhodobě se věnuje výtvarnému řešení prezentace kulturních projektů, včetně interaktivních prvků výstav. Je polovinou tvůrčího studia Tina Bora.