Učitelská

Všechno je pryč. Jako mávnutím kouzelného proutku. Člověk fakt nestíhá. Potřeboval by natáhnout den, pošoupnout hodiny nazpět. A já bych toho ještě tolik chtěla.

Co jsem to jen… Zalít kytky třeba. Možná i kaktus už by si zasloužil. Už mu tu poušť předstírám docela dlouho a evidentně docela úspěšně. Víte, že když se to s tím předstíráním pouště poctivě přežene, je možné kaktus usušit?

Jeden už to loni vzdal. Nevěřil, že na cestě jeho životní saharou ještě někdy bude studna. Oáza malé příruční konvičky… Malověrný… Že ho opustila víra mi došlo až za několik dní, když postupně chytal barvu hlíny.

Možná  se už pomalu měnil v prach… Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris.

Asi to byl kaktus latiník. Možná by u mě byl býval měl i jedničku, kdyby správně skloňoval laudo, laudare a na konci roku přeříkal Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur.…

Tím by mi fakt udělal radost. Zápisky o válce galské. Naprostá klasika. Maturita v kapse. To bych ho zalila hned.

Je to možný, já už mluvím i s kaktusem. Navíc s už dávno uschlým kaktusem. S kaktusem, kterej už tak dobrého půl roku ani není v místnosti…

Pomoc, ještě jsem se nechtěla zbláznit. Vždycky jsem říkala, že tohle já neudělám. Už jenom proto, že bláznivá učitelka je tak oblíbený klišé. Co teprve potom bláznivá a v důchodu. Známkuje kaktusy z latiny. No to by bylo na baráku pozdvižení! Dokážu si představit, jak by si to sousedky užily.

Ne, kaktusy známkovat nebudu ani kdyby přidaly Hi omnes lingua, institutis, legibus inter se differunt… Jakože to umí celé.

Celé, nebo aspoň jednu stránku, pokud vím, se to ještě nikdo nenaučil. Ani ti největší šprti. Ti aspoň nosili na konci kytky, a když se dostali na výšku, tak i bombonieru. Někdy.

Dneska? Latina ani nepovinně. Prý je to těžký. Prý by byla ta děcka přetížená! Chudáci, ještě by se museli něco naučit. Třeba prazáklad všech evropských jazyků… Pocvičili by mozek. Pozor, to je nebezpečný.

Kam se poděla nonšalance vzdělání??? Latina vždycky byla základní esencí evropské kultury, krystalem poznání, diamantem etiky, estetiky i řečnění.

A dneska? Dneska se to nenaučí už ani ten kaktus…

 

Všem prima učitelům krásné prázdniny!

No tak jo. Asi jste se dnes nic nového nedozvěděli… ale možná jste se někdy cítili stejně… Co?

 

P. S. Mikrotexty začaly vznikat v rámci výzvy Reného Nekudy, čistě jako hraní se slovy. Proč? Pro zábavu! A taky, protože je to skvělý didaktik, mrkněte www.renenekuda.cz

Od Lenka Mrázová

Pomáhám lidem bavit se poznáváním. Mojí doménou jsou jednoduché a fungující hry, tipy a návody, jak poznávat hravě historii, památky, umění a další obory lidské kultury. Poznávání bude bavit Vás i Vaše děti. Více o mně zde>>