Jaké to je myslet smysly?

Vlastně přirozené. Tedy, s přispěním kapky rozumu samozřejmě.

Je to hra.

Je to hra s tím, co vidíme, co slyšíme, cítíme a co si o tom všem myslíme.

Nevědomě ji praktikujeme denně.

Schválně, jaké pocity a vjemy si vybavíte, když se řekne doma (teplo, klid, pohoda?) nebo venku (slunce, vítr, vůně lesa?) nebo ticho (klid nebo možná tma…)? A co když slyšíte nějakou melodii nebo cítíte vůni?

A naopak. O čem přemýšlíte, když řekneme ta stejná slova? Doma. (Co třeba: Musím vyprat prádlo. Co asi udělám k večeři? Budu si číst!). Venku. (Bude pršet? Kterým směrem půjdu?…). Nebo ticho (To je divné, že nic neslyším…). Znáte to, viďte?

Jak by se vám líbilo udělat si z této nevědomé hry našeho bytí vědomého spojence třeba při poznávání turistických cílů na výletech? Nebo jen pro zabavení dětí při dlouhé cestě?

Představte si, že se při plánování procházek už nebudete dopředu trápit tím, že se dětem nechce jít, že je cesta nebaví a nudí. Už vás nebude muset mrzet, že si nedokáží užít cílové místo výletu, přestože je sebekrásnější. Ať už je to památka, kousek krásné přírody nebo třeba muzeum. No jo, taky to známe.

A tak jsme vytvořily výletní hru, která baví malé i velké.

Pracuje se smysly i nesmysly. Rozesmívá a napíná. Učí vidět místa jinak, všímat si detailů a ty propojovat s vlastními úvahami a znalostmi. Učí hledat odpovědi a řešení. Podněcuje zvědavost a ukazuje cesty, jak ji uspokojit.

Vytvořením hry jsme si splnily sen!

Sen o veselých výletech plných diskuzí a objevování, bezstarostného rozhlížení kolem sebe.

Sen o dětech, které výlet baví, které s nadšením koukají kolem sebe a hledají, co ještě zajímavého by mohly objevit.

Sen o tom, přetavit všechny naše dosavadní didaktické zkušenosti do jednoduché, snadno použitelné hry, která podporuje děti v přirozeném poznávání, a zapojuje přitom nejen hlavu, ale i celé tělo. Hry, která fixuje děti i dospělé v přítomném okamžiku tady a teď a navrací vzájemné komunikaci její místo.

Sen o hře, ve které se nesoutěží a každý je velmi důležitým a platným členem výpravy.

Hře, která funguje za všech okolností a v jakémkoliv prostředí.

Hře, která je nejen poznávací, ale zároveň kreativní, aby děti zabavila před i po výletě.

O hře, která má laskavou a originální estetiku.

Sen o hře, která je snadno dostupná. A stále znovu a znovu baví.

O hře, kterou můžete sami dále doplňovat a rozšiřovat.

Sen o hře pro rodiče a jejich děti, pro vychovatele do družin a dalších volnočasových klubů. Pro učitele na školní výlety a školy v přírodě. Pro lektory na památkových objektech, skautské vedoucí a vedoucí jiných zájmových sdružení. Pro babičky a dědy, kteří berou vnoučata na výlety. Pro děti zvídavé a neposedné i pro ty, co se doposud při výletování nudily.

Zkrátka o hře – parťákovi na každou procházku, na každý výlet, do každého prostředí.

A tak ji pro vás máme!

Hru, při které se hádá, bádá, hledají se odpovědi a luští záhady, které přináší místa, na nichž se pohybujete.

Hru, která dokumentuje společné chvilky a se kterou se tvoří – skládá, stříhá, vybarvuje.

Hru, kterou lze hrát i za chůze.

Hru, která je krásná, protože je opatřená laskavými autorskými ilustracemi Martiny Staňkové, které jinde nenajdete!

Jmenuje se MYSLI SMYSLY a najdete ji tady.

A můžete ji věnovat i jako dárek…

Tak ať se vám krásně hraje! A hravě poznává!

P. S. Princip hry znáte z našeho e-taháku JAK POZNÁVAT NA VÝLETECH, který je vlastně takovým návodem. Ukazuje základní principy práce se smysly a logickou dedukcí, ukazuje cestu, jak tyto principy snadno při výletech s dětmi používat, ale promýšlet detaily musíte sami :o)) Ale chtěli jste víc! Chtěli jste něco komplexního, co by bylo hned po ruce. A tak vznikla hra MYSLI SMYSLY. Pečlivě promyšlená do všech detailů a připravená tak, aby byla hned k použití, kdekoliv jen potřebujete. Bez velkých příprav.

 

Od Lenka Mrázová

Pomáhám lidem bavit se poznáváním. Mojí doménou jsou jednoduché a fungující hry, tipy a návody, jak poznávat hravě historii, památky, umění a další obory lidské kultury. Poznávání bude bavit Vás i Vaše děti. Více o mně zde>>